Kilka pozycji książkowych, z którymi warto zaznajomić dzieci.

Samodzielność jako potrzeba rozwojowa

Aspekty samodzielności

Dlaczego warto wspierać dzieci w rozwoju samodzielności od najwcześniejszych lat?

Samodzielność w domu, w przedszkolu i szkole

Pierwsze dni w przedszkolu wcale nie muszą być trudne. Co zrobić, aby dobrze i spokojnie zadebiutować w przedszkolu.

Poczynając zgodnie z intencją Janusza Korczaka mówmy dziecku, że jest dobre – a właśnie takim się stanie. Dzieciństwo to najpiękniejszy i najbarwniejszy okres w życiu każdego z nas. W żadnym okresie naszego życia nie poznajemy tak zachłannie, impulsywnie i z pełną radością otaczającej nas rzeczywistości. Celem wychowania przedszkolnego jest udzielanie pomocy dziecku w realizacji jego indywidualnej drogi rozwojowej. Mimo, że każde dziecko jest inne, inne ma problemy, inne cechy charakteru, każde jest tak samo ważne, tak samo kochane i bardzo potrzebne społeczeństwu.

Konsekwentna nauka drugiego języka od najmłodszych lat ma wpływ na kognitywny rozwój dziecka. Nauka drugiego języka wpływa pozytywnie na umiejętność krytycznego myślenia u dziecka, na jego kreatywność oraz elastyczność myślenia. Poprzez uczenie się języka angielskiego możemy u dziecka rozwijać zdolności muzyczne, plastyczne, aktorskie.

Agresja to zjawisko wszechobecne w dzisiejszym świecie. Dotyka nas bezpośrednio w naszym najbliższym otoczeniu, słyszymy o niej w środkach masowego przekazu, sami bywamy przedmiotem agresji i niejednokroć sami tę agresję generujemy. Poznajmy więc kilka prawd o agresji, po to, by łatwiej nam było jako rodzicom pomagać naszym dzieciom w uporaniu się z tym nieakceptowanym przez społeczeństwo uczuciem.

Postaramy się odpowiedzieć na pytania:

• Czym jest agresja?
  • Jakie są jej przyczyny i przejawy u przedszkolaków?
  • Jaka jest rola rodziców w nauce dzieci radzenia sobie z agresją?

Gry i zabawy logiczne kształtują myślenie kreatywne oraz krytyczne. Każdy wie, że matematyka, jest królową nauk, ale czy wiemy dlaczego? Jest to nauka dostarczająca narzędzi do otrzymywania ścisłych wniosków z przyjętych założeń. Ta definicja pokazuje jak szerokie może ona mieć zastosowanie.