Pierwsze dni w przedszkolu wcale nie muszą być trudne. Co zrobić, aby dobrze i spokojnie zadebiutować w przedszkolu.

 1. Uprzedź malucha: „Już za tydzień, (za dwa dni, za dzień itp.) idziemy poznać twoje przedszkole. Mam nadzieje, że będzie miło”. Przypominaj mu o tym.
 2. Opowiedz mu o przedszkolu. Co tam się robi, czego się nuczy? Nawet dorosły denerwuje się, wchodząc w nowe środowisko, zmieniając pracę, miejsce zamieszkania, poznając nowych ludzi.
 3. Przygotuj dziecko do rozstania zostawiając je na dłużej np. u babci, u cioci.
 4. Weź udział w programie adaptacyjnym, który ma na celu zapoznanie dziecka z nowym miejscem, poznaniem placu zabaw, sali, personelu innych dzieci. Pozwól by Twój maluch oswoił się z tym, co nieznane u boku najbliższej osoby.
 5. Już w domu ucz dziecko samodzielności. Im jest bardziej samodzielne, tym łatwiej mu dostosować się do nowych warunków.
 6. Ubranie dziecka musi być wygodne, niekrępujące ruchów, buty najlepiej wsuwane, bez zapięć lub na rzepy.
 7. Czas pobytu małych dzieci w przedszkolu nie powinien być zbyt długi. Jeżeli to możliwe w pierwszych dniach odbieraj dziecko po obiedzie, do tak dużej zmiany warto przyzwyczajać powoli. Małe dziecko szybko się meczy, zwłaszcza, kiedy ma dużo wrażeń.
 8. Uwaga!!! Nie spóźniaj się z odbieraniem. Jeżeli obiecaliście, że przyjdziecie wcześniej, np. po obiedzie, dotrzymaj słowa i już w trakcie obiadu czekaj na korytarzu.
 9. Pożegnanie powinno odbywać się bez pośpiechu, ale jednocześnie bez zbędnego przedłużania samego momentu rozstania. Nie odprowadzaj dziecka w ostatniej chwili, kiedy zostało Ci tylko piętnaście minut do rozpoczęcia pracy. Maluch powinien mieć trochę czasu na pożegnanie z Tobą. Jeśli nie możesz z nim wejść do sali, posiedź kilka minut razem z nim w szatni, a potem oddaj go pod opiekę wychowawczyni, krótko się pożegnaj i wyjdź. Nigdy nie wracaj po pożegnaniu.
 10. Nie oszukuj dziecka! Jeśli obiecałaś, że będziesz z nim w przedszkolu dopóki się nie przyzwyczai, to nie wymykaj się z sali, gdy maluch się bawi, bo następnym razem Ci nie uwierzy. Kiedy wiesz, że musisz opuścić przedszkole uprzedź o tym dziecko, a jeśli trudno mu się z Tobą rozstać, poproś o pomoc nauczyciela. Zapewne serce będzie bolało, ale możecie być pewni, że gdy wychowawczyni przytuli malucha i zapewni, że mama lub tata wróci np. po obiedzie – łzy szybko obeschną.
 11. Dziecku może być raźniej, jeśli weźmie ze sobą z domu ukochana przytulankę. Czasami może być to bardzo drobna rzecz – to co jest z domu stwarza poczucie bezpieczeństwa.
 12. Dziecko ma prawo płakać. W ten sposób wyraża smutek, wyładowuje napięcie, jakie w nim narosło. Jak zareagować? Przytul go i powiedz, że „Je kochasz, że też za nim będziesz tęsknić, że przyjdziesz zaraz po obiedzie.„
 13. Jedną z najważniejszych rzeczy, które należy robić, nie tylko wtedy gdy dziecko idzie do przedszkola, jest jak najczęstsze zapewnienie go o Twojej miłości. Jedną z podstawowych potrzeb człowieka jest potrzeba bezpieczeństwa, a zaraz za nią przynależności i miłości. Te dwie potrzeby mogą być w niedostatecznym stopniu zaspakajane zawłaszcza, gdy dziecko większość dnia spędza w przedszkolu. Powtarzajmy mu, że go kochamy, że tęsknimy. Ono powinno czuć, widzieć i słyszeć, że jest kochane.

 

Powodzenia

Jesteśmy z Wami!!! 🙂

Zespół psychologów Ala ma kota